$nbsp;

grafika

W dzisiejszych czasach analizy genetyczne nabierają coraz większej popularności, dzięki czemu można w stosunkowo łatwy i bezpieczny sposób stwierdzić czy dziecko posiada ryzyko pojawienia się różnego rodzaju chorób np.: nowotworów, cukrzycy, chorób serca lub innych schorzeń.

Dostępne są testy genetyczne za pomocą których można prognozować prawdopodobieństwo rozwoju raka piersi np. badając obecność mutacji genu BRCA. Jednakże, nie wszystkie zachorowania, które są powiązane z mutacjami w genach można wykryć przy użyciu tylko jednego testu.

W tym przypadku na pomoc może przyjść technika genetycznego scoringu. Przy użyciu tej techniki ocenia się jednocześnie kilka różnych parametrów, a wyniki poddawane są analizie wykorzystując bazy danych ludzkiego DNA.

Kardiolog Amit Khera twierdzi, że już za parę lat każdy człowiek po urodzeniu będzie otrzymywał tzw. indywidualną genetyczną kartę z prognozą dotyczącą potencjalnych zachorowań.

Technika genetycznego scoringu pozwoli na wydłużenie naszego życia, ponieważ każdy będzie świadomy tego, jakie przed nim mogą pojawić się zagrożenia zdrowotne. W ten sposób będziemy mogli skorygować swój styl życia, podjąć działania profilaktyczne i w ten sposób znacząco obniżyć ryzyko zachorowania.

Według naukowców, cena jednej procedury nie będzie przewyższała $100, co umożliwi szeroki dostęp do tej technologii i jednocześnie obniży koszty związane z leczeniem, co będzie miało przełożenie na oszczędności w systemach opieki zdrowotnej na całym świecie.

article next
Następny
article prev
Poprzedni

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności oraz politykę cookies aby dowiedzieć się więcej.

Akceptuję