$nbsp;

grafika

Zaraportowano odkrycie nowej klasy antybiotyków 

Zespół amerykańskich i francuskich naukowców odkrył nową klasę związków hamujących wzrost, podział i rozwój bakterii nazwanych odilorhabdinsa (ang. odilorhabdins, ODLs). W badaniach przedklinicznych z wykorzystaniem myszy nowe cząsteczki wykazały skuteczność w walce ze szczepami zarówno gram dodatnimi jak również i gram ujemnymi. Jak twierdzą naukowcy, nowa klasa antybiotyków może pomóc w walce z bakteriami wtedy, kiedy inne powszechnie stosowane opcje terapeutyczne już nie są w stanie pomóc.

Bazując się na wcześniejszych doniesieniach naukowcy badali interakcje pomiędzy bakteriami Xenorhabdus nematophilus, które zasiedlają wewnątrz organizmu nematod (Nicienie, ang. Nematode). Nematody zazwyczaj pasożytują wewnątrz owadów, natomiast bakterie wydzielają takie toksyny, które doprowadzają do śmierci owada w ten sposób pomagając nematodom stworzyć dla siebie bezpieczne środowisko do reprodukcji. Wśród tych związków toksycznych naukowcy poszukiwali nowych związków o właściwościach antybiotyków.

Po dokładnej analizie niektórych związków wchodzących w skład toksyny, naukowcom udało się wyizolować ODLs. Ta klasa związków antybakteryjnych jak i niektóre inne oddziałują na rybosomy w ten sposób uniemożliwiając syntezę białek a za tym idzie obumieranie komórki bakterii.

Jak twierdzą naukowcy, ODLs wiążą się ze specyficzną sekwencją w obrębie rybosomu z którą nie wiąże się żadna inna klasa antybiotyków. Dzięki temu, nowe potencjalne leki przeciwbakteryjne mogą w przyszłości pomóc w walce z bakteriami opornymi na dotychczas stosowane antybiotyki.

article next
Następny
article prev
Poprzedni

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności oraz politykę cookies aby dowiedzieć się więcej.

Akceptuję