$nbsp;

grafika

Szczepionka ChAdOx1 nCoV-19 (AZD1222) zaprojektowana przez naukowców z University of Oxford na podstawie wirusa (ChAdOx1), który jest osłabioną postacią adenowirusa (łac. Adenoviridae), wywołującego infekcje u szympansów, który został genetycznie zmodyfikowany, aby nie miał zdolności namnażania się u ludzi.

Do wirusa dodano materiał genetyczny pochodzący z SARS-CoV-2, który powoduje wytwarzanie białka zwanego glikoproteiną S (ang. Spike glycoprotein (S)). Białko to znajduje się zwykle na powierzchni wirusa SARS-CoV-2 i odgrywa istotną rolę w drodze zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Po zaszczepieniu ChAdOx1 nCoV-19 naukowcy mają na celu sprawić, że organizm rozpozna i wykształci odporność immunologiczną wobec glikoproteiny S, dzięki czemu pomoże to powstrzymać przedostawanie się wirusa SARS-CoV-2 do ludzkich komórek i tym samym zapobiec infekcji.

Badania przedkliniczne przyszłej szczepionki zostały przeprowadzone przez Rocky Mountain Laboratories (NIAID / NIH), którzy wykonali szybkie, ale dokładne badanie potwierdzając dobry profil bezpieczeństwa i skuteczności pojedynczej dawki ChAdOx1 nCoV-19 na modelu zwierzęcym makaków królewskich (łac. Macaca mulatta). Obecnie trwają dodatkowe prace w ramach badań przedklinicznych przez zespoły badawcze z Australii i Wielkiej Brytanii. Niemniej jednak otrzymane wyniki pozwoliły na zaplanowanie badania klinicznego fazy pierwszej.

W kwietniu 2020 roku rozpoczęło się badanie kliniczne fazy I/II mające na celu wykazanie bezpieczeństwa i skuteczności badanej szczepionki ChAdOx1 nCoV-19 na populacji 1090 zdrowych ochotników z Anglii w wieku od 18 do 55 lat (NCT04324606). Rekrutacja do badania klinicznego została już zakończona. Jeśli wyniki badania okażą się pozytywne, w badaniu klinicznym fazy II zostanie zrekrutowanych do 10,260 uczestników. Ponadto, zostaną zmienione kryteria doboru uczestników poprzez rozszerzenie zakresów wiekowych.

W ramach umowy licencyjnej zawartej pomiędzy University of Oxford a międzynarodową biotechnologiczną firmą AstraZeneca w celu rozwoju i globalnej dystrybucji szczepionki ChAdOx1 nCoV-19, znanej jako AZD1222 zawarto również porozumienie w którym AstraZeneca zgodziła się wesprzeć utworzenie wspólnego ośrodka badawczego na University of Oxford w zakresie badań nad gotowością na wypadek pandemii.

Z najnowszych doniesień wynika, że firma AstraZeneca otrzymała ponad 1 mld USD z amerykańskiego  Biomedical Advanced Research and Development Authority (BARDA) na opracowanie, produkcję i dostawę szczepionki AZD1222, począwszy od jesieni 2020 r. Program rozwojowy obejmuje również badanie kliniczne fazy III z udziałem 30 tys. osób dorosłych i dzieci.

Materiał został przygotowany przez: Andrzej Jamkowy

Źródło: 

1. http://www.ox.ac.uk

2. Wyniki badania przedklinicznego https://www.biorxiv.org

3. Badanie kliniczne fazy I/II https://clinicaltrials.gov/

4. https://www.astrazeneca.com/

article next
Następny
article prev
Poprzedni

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności oraz politykę cookies aby dowiedzieć się więcej.

Akceptuję