$nbsp;

grafika

Po raz pierwszy amerykańscy lekarze mogą wydać skierowanie na grę wideo. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (Food and Drug Administration, FDA) właśnie zatwierdziła gręEndeavorRX jako skuteczną metodę leczenia dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, czyli ADHD.

Lekarze w Stanach Zjednoczonych mogą teraz przepisać dzieciom w wieku 8-12 lat sesje w grze EndeavorRX, w których gracze pilotują małe samoloty przez różne obce środowiska - w tym lodowate rzeki, ogniste wulkany, dżungle i podwodne ścieżki.

Gra została skonstruowana specjalnie po to, aby poprawić uwagę u dzieci z ADHD. W połączeniu z innymi metodami leczenia, które są dostosowane do każdego pacjenta mogą przynieść dużo więcej przyjemności niż konieczność codziennego zażywania leków.

Decyzja o wydaniu pozwolenia na stosowanie gry EndeavorRX w leczeniu ADHD u dzieci została podjęta na podstawie wyników pięciu badań klinicznych, obejmujących łącznie ponad 600 dzieci.

W rejestracyjnym, randomizowanym badaniu klinicznym (clinicaltrials.gov, NCT02674633), które zostało przeprowadzone na populacji 348 dzieci, wykazano, że stosowanie gry przez około 25 min dziennie, pięć dni w tygodniu w ciągu miesiąca u 36 procent dzieci powoduje poprawę co najmniej jednej miary obiektywnej uwagi. Jest to zauważalnie więcej niż 21 procent dzieci w grupie kontrolnej, które wykazały podobną poprawę - ci młodzi ludzie grali w grę słowną, która nie była przeznaczona specjalnie dla ADHD. Efekty terapii grą EndeavorRX utrzymywały się jeszcze przez miesiąc po zaprzestaniu grania.

W trakcie badania klinicznego nie odnotowano żadnych ciężkich zdarzeń niepożądanych, choć niektóre dzieci zgłaszały pewien poziom frustracji, bólu głowy, zawrotów głowy, reakcji emocjonalnych i agresji.

Zdaniem naukowców, należy pamiętać, że badanie kliniczne przeprowadzone przez wykwalifikowane zespoły u dzieci, które nie przyjmują żadnych leków na ADHD. Przedstawione wyniki nie są wystarczające, aby sugerować, że gra EndeavorRx może w pełni zastąpić standardowe metody leczenia ADHD.

Niemniej jednak, może to być przydatnym narzędziem dla lekarzy do stosowania w połączeniu z innymi terapiami lub lekami w celu leczenia ADHD w Stanach Zjednoczonych. 

 

Materiał został przygotowany przez: Andrzej Jamkowy

Źródło:

1. https://www.thelancet.com

2. https://www.theverge.com

3. https://clinicaltrials.gov

article next
Następny
article prev
Poprzedni

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności oraz politykę cookies aby dowiedzieć się więcej.

Akceptuję