$nbsp;

grafika

microsure.nl/musa - Microsure’s MUSA Superhuman precision in microsurgery

microsure.nl/musa - Microsure’s MUSA Superhuman precision in microsurgery

Niderlandzcy lekarze donoszą o udanym zbadaniu nowego robota do "supermikrochirurgii" zdolnego do pracy z naczyniami włosowatymi o średnicy ułamka milimetra.

System robotyczny MUSA jest przeznaczony do mikrochirurgii rekonstrukcyjnej - operacji przywracania utraconej tkanki, a dokładniej do "supermikrochirurgii", jak piszą o tym autorzy artykułu opublikowanego w czasopiśmie Nature Communications. Za pomocą MUSA lekarze mogą odbudować naczynia włosowate o średnicy do 0,3-0,8 mm.

W zasadzie, niektórzy chirurdzy mogą pracować i pracują z takimi drobnymi naczyniami, ale wymaga to dużego doświadczenia, czasu i wysiłku. Takie rozwiązanie jak MUSA znacznie ułatwia i przyśpiesza ten rodzaj interwencji. Zostało to udowodnione na 20 osobowej grupie pacjentek, które wracają do zdrowia po raku piersi. W związku z chorobą u każdej uczestniczki badania klinicznego doszło do pojawienia się obrzęku limfatycznego, czyli nagromadzenia płynu w przestrzeni międzykomórkowej spowodowanego zaburzeniem prawidłowego przepływu limfy.

W leczeniu obrzęku limfatycznego często stosuje się operację zespolenia limfatyczno-żylnego (ang. lymphatico-venular anastomosis, LVA), podczas której przepływ limfy i krwi jest przywracany poprzez połączenie naczyń krwionośnych i naczyń włosowatych.

Im mniejsze naczynia da się połączyć, tym lepszy jest wynik interwencji: i tu właśnie robot MUSA byłby w stanie pomóc lekarzom. System został opracowany przez niderlandzką firmę MicroSure przy wsparciu Uniwersytetu Technicznego w Eindhoven. Pilotażowe badanie kliniczne zostało przeprowadzone przez lekarzy z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Maastricht.

Podczas zabiegów MUSA kopiował wszystkie ruchy chirurga prowadzącego, powtarzając wszystkie manipulacje w zmniejszonej skali. Jednocześnie wbudowane algorytmy analizowały przemieszczanie się rąk chirurga i automatycznie filtrowały wszelkie przypadkowe szarpnięcia i drżenia charakterystyczne dla człowieka, wybierając tylko główne elementy ruchu. Lekarz kontrolował to, co się działo, na podstawie obrazu z mikroskopu.

Ostateczne wyniki zabiegów przeprowadzonych wśród uczestniczek badania klinicznego zostały ocenione po 14 tygodniach, kiedy wszystkie pacjentki wyzdrowiały. Lekarze oceniali stan wytworzonych naczyń, brali pod uwagę czas i jakość interwencji, i porównywali ze zwykłymi danymi dla LVA. Zauważono, że jakość szwów wykonanych przez MUSA nie była gorsza niż jakość szwów wykonanych przez doświadczonych chirurgów. Jednak operacja trwała średnio 115 minut, w porównaniu z 81 minutami, które zajęłoby doświadczonym lekarzom.

Twórcy MUSA uważają, że luka ta wynikała jedynie z nieprzystosowania chirurgów do pracy z nowym robotem. Luka czasowa jest dość niewielka, ale powinna być jeszcze bardziej zmniejszona w miarę zdobywania doświadczenia.

Materiał został przygotowany przez: Andrzej Jamkowy

Źródło:

1. https://www.nature.com/articles/s41467-019-14188-w

2. https://microsure.nl/musa/

3. https://www.trialregister.nl/trial/6291

article next
Następny
article prev
Poprzedni

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności oraz politykę cookies aby dowiedzieć się więcej.

Akceptuję