$nbsp;

grafika

Wiodące koncerny farmaceutyczne takie jak Teva, Pfizer, Novartis i Mylan zostały oskarżone o zmowę zawyżania cen leków generycznych nawet o 1000%. Pozew sądowy został złożony przez 44 amerykańskie stany.

Wykazano, że ustalony przez ww. koncerny program, który objął prawie cały przemysł farmaceutyczny w Stanach Zjednoczonych wpłynął na ceny ponad 100 leków generycznych między innymi leków na HIV, przeciwdepresyjnych, przeciwnowotworowych, astmę oraz środków antykoncepcyjnych.  

„Wszyscy wiemy, że leki na receptę mogą być drogie” - powiedział Gurbir S. Grewal, prokurator generalny New Jersey. „Teraz wiemy, że wysokie ceny leków były po części spowodowane nielegalną zmową zawyżania cen generyków wśród firm farmaceutycznych je produkujących”.

W dokumentach sądowych wskazano, że koncerny farmaceutyczne wiedząc, że ich działania były nielegalne i miały na celu udaremnienie konkurencji, unikali zawierania jakichkolwiek pisemnych uzgodnień. Koordynowania działań dokonywano ustnie podczas wyjazdów branżowych, imprez, golfa, itp.

Według doniesień wynikających ze skargi sądowej wynika, że zmowa trwała od lipca 2013 r. do stycznia 2015 r., kiedy Teva podniosła ceny na 400 receptur 112 leków generycznych. Kluczowym elementem zmowy miało być porozumienie dotyczące współpracy w zakresie cen, tak aby każda strona mogła utrzymać „sprawiedliwy udział” w zyskach. Jednocześnie firmy miały być zgodne co do tego, aby podnosić ceny jak największej liczby leków.

Materiał został przygotowany przez: Andrzej Jamkowy

Źródło: The New York Times

article next
Następny
article prev
Poprzedni

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności oraz politykę cookies aby dowiedzieć się więcej.

Akceptuję