$nbsp;

grafika

Wraz z powolnym wzrostem średniej długości życia, liczba osób cierpiących na choroby przewlekłe stale rośnie. W rzeczywistości prawie połowa dorosłych w Stanach Zjednoczonych żyje obecnie z co najmniej jedną chorobą przewlekłą.

Wszystkie te schorzenia - w tym choroby układu krążenia, choroby nerek, choroby metaboliczne (cukrzyca), nowotwory - mogą być leczone i są leczone, ale wiele dostępnych terapii ma niepożądane skutki uboczne. 

Zarówno lekarze, jak i pacjenci oczekują innowacji w leczeniu chorób.  W skali globalnej liczba zarejestrowanych badań klinicznych wzrosła siedmiokrotnie w latach 2004-2013 i nadal rośnie. Pozwala to na regularne rejestrowanie nowych terapii w leczeniu chorób przewlekłych, zwiększając szanse pacjentów na wyleczenie oraz polepszając jakość życia pacjentów.

Efekt Proteusza

Kiedy nowe leczenie jest testowane po raz pierwszy, wyniki tych badań są często bardziej znaczące niż te, które uzyskano w badaniach późniejszych. Innymi słowy wraz ze wzrostem zaawansowania badań, zmniejsza się wielkość efektu zwanego efektem Proteusza.

Chociaż efekt ten był już mierzony w innych dziedzinach, czołowy autor badań dr Fares Alahdab chciał zbadać to zjawisko w odniesieniu do badań klinicznych chorób przewlekłych.

Chciał on dokładnie zobaczyć, jak wiele badań wpłynęło na to zjawisko i w jakim stopniu. Drugim ważnym pytaniem zadawanym przez zespół było pytanie: "Dlaczego tak się dzieje?

Setki artykułów zostały poddane przeglądowi w celu przeprowadzenia analizy. Artykuły te pochodziły z 10 najlepszych czasopism medycznych, ocenianych według ich wskaźnika cytowań - uniwersalnego systemu rankingowego dla czasopism.

Wyniki analizy zostały opublikowane w Mayo Clinic Proceedings. Naukowcy ujawnili, że efekty pierwszego lub drugiego badania klinicznego wyrobu medycznego lub produktu leczniczego były 2,67 razy „korzystniejsze” niż efekty zaobserwowane w kolejnych fazach badań.

"Zjawisko przesadnych wyników wczesnych faz było obecne w 37% badań, które poddaliśmy przeglądowi", ujawnia dr Alahdab.

Efekt jest interesujący i być może nieoczekiwany. Ale ma również poważne konsekwencje dla osób z chorobami przewlekłymi i tych, którzy je leczą.

Lekarze obserwujący i poszukujący innowacyjnych metod terapeutycznych muszą mieć świadomość, że efekt obserwowany w poprzednich badaniach może nie być tak zauważalny, a nawet może być znacznie zredukowany.

Autorzy piszą: "Przynajmniej na razie efekt Proteusza jest nieprzewidywalny.  Nie sprawia to, że wyniki wczesnych faz badań klinicznych są nieistotne lub bezcelowe”. Dr Murad nie chce, aby jego wyniki były postrzegane jako negatywne.

W rzeczywistości, wyjaśnia: "Niektórzy mogą myśleć, że jest to przesłanie antyinnowacyjne. Wręcz przeciwnie, z zadowoleniem przyjmujemy nowe metody leczenia. Chcemy po prostu, aby ludzie wiedzieli, że korzyści widoczne w praktyce, kiedy terapie są testowane u osób z różnymi współistniejącymi chorobami i w różnych warunkach, mogą być mniejsze niż te, które były widoczne w wynikach wczesnych faz badań klinicznych.

Źródło: MedicalNewsToday

Materiał został przygotowany przez: Andrzej Jamkowy

article next
Następny
article prev
Poprzedni

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności oraz politykę cookies aby dowiedzieć się więcej.

Akceptuję