$nbsp;

grafika

Możliwość wszczepienia rozruszników serca bez wątpienia zmieniła współczesną medycynę, ratując życia ludzi niezliczoną ilość razy poprzez regulację rytmu serca. Mają one jednak jedną poważną wadę – pojemności baterii wystarcza od 5 do 12 lat, po czym należy je wymienić co wiąże się z poważną interwencją chirurgiczną, twierdzą autorzy publikacji.

Naukowcy z Second Military Medical University w Szanghaju przy współpracy z Shanghai Jiao Tong University znaleźli rozwiązanie tego problemu. Dzięki nowoczesnemu podejściu naukowcy zaprojektowali rozrusznik serca, który jest zasilany energią bicia serca.

Nowoczesne rozwiązanie już zostało przetestowane w badaniach przedklinicznych na zwierzętach doświadczalnych – świniach, których serca są bardzo podobne do ludzkich.

Konwencjonalny stymulator serca jest wszczepiany tuż pod skórę w pobliżu obojczyka. Jego bateria i obwody generują sygnały elektryczne, które są dostarczane do serca poprzez wszczepione elektrody. Ze względu, że operacja wymiany baterii może prowadzić do powikłań, w tym infekcji i krwawienia, różni badacze próbowali zbudować rozruszniki serca, które wykorzystują naturalną energię uderzeń serca jako alternatywne źródło zasilania. Jednak te eksperymentalne urządzenia nie są wystarczająco wydajne ze względu na ich sztywną strukturę, trudności z miniaturyzacją i inne wady, więc autorzy publikacji szukali innych sposobów ulepszenia technologii.

Najpierw zaprojektowali małą, elastyczną ramę z tworzywa sztucznego. Następnie połączyli ramę z warstwami piezoelektrycznymi, które generują energię przy zginaniu. Zaimplantowali urządzenie u świń i pokazali, że bijące serce może w rzeczywistości zmienić kształt ramki, generując moc wystarczającą do osiągnięcia wydajności stymulatora serca zasilanego baterią.

Źródło: ACS NANO

Materiał został przygotowany przez: Andrzej Jamkowy

article next
Następny
article prev
Poprzedni

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności oraz politykę cookies aby dowiedzieć się więcej.

Akceptuję