$nbsp;

grafika

Specjaliści z duńskiego publicznego szpitala Rigshospitalet opracowali nową technologię, która w przyszłości może pomóc zajść w ciążę kobietom, które straciły zdolność do poczęcia dziecka z powodu leczenia chemioterapią lub radioterapią. Wyniki nowej technologii zostały zaprezentowane na corocznej konferencji Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii w Barcelonie.

Bezpłodność – to jeden z potencjalnych efektów ubocznych radio- i chemioterapii zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. W dzisiejszych czasach istnieją różne możliwości leczenia bezpłodności kobiecej takie jak między innymi zamrożenie tkanek jajników. Po ukończeniu leczenia wcześniej pobrane tkanki są wszczepiane z powrotem. Jednakże nie zawsze tę metodę można zastosować.

Duńscy naukowcy zaproponowali inne podejście polegające na oczyszczaniu tkanek od komórek, które mogły ulec uszkodzeniu w trakcie stosowania leczenia przeciwnowotworowego zostawiając tylko tkankę łączną jako podstawę. W następnym etapie dochodzi do przeniesienia pęcherzyków jajnikowych zawierających oocyty. „Komórki nowotworowe nie mogą rozprzestrzeniać się na oocyty ze względu, że są one chronione błoną podstawną”, twierdzą naukowcy.

Nowa technologia potwierdziła swoją skuteczność w badaniach laboratoryjnych na zwierzętach modelowych. Niemniej jednak ta technologia jest na wczesnym etapie rozwoju i wymaga jeszcze szczegółowego dopracowania żeby umożliwić przewrócenie płodności kobietom po radio- lub chemioterapii.

Źródło: The Guardian

article next
Następny
article prev
Poprzedni

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności oraz politykę cookies aby dowiedzieć się więcej.

Akceptuję