$nbsp;

grafika

Kobieta mieszkająca w Szkocji po odbytej operacji bardzo szybko zaczęła wracać do zdrowia, co zaskoczyło lekarzy, którzy skierowali ją na badania genetyczne do specjalistów z University College London oraz Uniwersytetu Oksfordzkiego. W badaniach zidentyfikowano mutacje w genie, co zdaniem naukowców może odgrywać główną rolę w sygnalizacji bólu, nastroju i pamięci.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie: „British Journal of Anesthesia

Jo Cameron, 71 letnia kobieta doświadczyła licznych złamań kończyn, skaleczeń oraz oparzeń, porodu i operacji chirurgicznych z niewielką potrzebą lub całkowicie bez konieczności łagodzenia bólu. Ale to nie tylko niezdolność do odczuwania bólu sprawia, że Cameron wyróżnia się na tle innych: Cameron również nigdy nie panikuje.

Kiedy dwa lata temu kierowca furgonetki zjechał z drogi, dachował i okazał się w rowie, wyszła z samochodu, i poszła, aby uspokoić trzęsącego się młodego kierowcę. Dopiero później zauważyła swoje siniaki. Jest optymistką, a w testach na obecność stresu i depresji uzyskała zero punktów.

W wieku 65 lat Cameron zwróciła się do lekarzy z powodu problemów z stawem biodrowym, które na zdjęciu rentgenowskim wskazywały na silną degradację stawu biodrowego z powodu choroby zwyrodnieniowej. Pacjentka nie odczuwała bólu przy tak zaawansowanych dolegliwościach. Ponadto, nie odczuwała bólów pooperacyjnych związanych z wymianą stawu biodrowego. Taki fakt wprowadził anestezjologa dr Devjit Srivastava w zdumienie i skłonił go ku temu, żeby skierować pacjentkę do poradni bólu przy University College London.

Naukowcom udało się zbadać i dowiedzieć się co czyni Cameron taką niezwykłą. Zostały odkryte dwie mutacje powodujące wytłumienie bólu oraz lęku, a jednocześnie zwiększające poczucie szczęścia i zdolności regeneracyjnych tkanek.

Pierwsza mutacja, którą naukowcy zauważyli, powoduje zmniejszenie aktywności genu zwanego FAAH. Gen tworzy enzym, który rozkłada anandamid, substancję chemiczną, która ma kluczowe znaczenie w odczuwaniu bólu, nastroju i pamięci. Druga mutacja została odkryta w sąsiednim genie, który kontroluje enzym FAAH.

W późniejszych badaniach na gryzoniach potwierdzono, że jeśli w obrębie genu FAAH pojawia się mutacja jaką ma Cameron to może powodować obniżenie zdolności odczuwania bólu i objawów lękowych, jak również szybsze gojenie się ran.

Odkrycie zaobserwowane u Jo Cameron może zwiększyć nadzieję na odkrycie nowej klasy leków przeciwbólowych, które będą stosowane w leczeniu bólu przewlekłego u milionów ludzi na całym świecie.

Źródło: TheGuardian.com

Materiał został przygotowany przez: Andrzej Jamkowy

article next
Następny
article prev
Poprzedni

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności oraz politykę cookies aby dowiedzieć się więcej.

Akceptuję