$nbsp;

grafika

Dr John P. Cooke oraz współpracownicy przeprowadzili badania w celu odkrycia terapii, która pozwoliłaby na leczenie dzieci z progerią. Jest to bardzo rzadka choroba, która powoduje, że od momentu urodzenia dziecko w trybie przyspieszonym starzeje się. Średnia długość życia takich dzieci wynosi 13 lat.

Podczas badań naukowcy skupili swoją uwagę na telomerach. Są to elementy chromosomów, które jak uważa się są odpowiedzialne za starzenie się komórki. Zespół dr Cooke’a potwierdził, że u dzieci z progerią telomery są bardzo krótkie w porównaniu do osób zdrowych. Zaprojektowano leczenie, którego głównym założeniem było wydłużenie telomerów za pomocą RNA-terapii in vitro, poprzez zwiększoną ekspresje telomeraz. Enzymy te odpowiadają za zwiększenie długości telomerów.

Dzięki zwiększonej ekspresji enzymów tylko przez kilka dni udało się znacząco zwiększyć długość telomerów, co doprowadziło do polepszenia funkcjonowanie komórek oraz praktycznie wyeliminowało markery starzenia się komórek, co daje nadzieje, że w nie tak dalekiej przyszłości pojawi się terapia, która pozwoli na leczenie dzieci z progerią. 

Zachęcamy do zapoznania się oryginalynym artykułem.

article next
Następny
article prev
Poprzedni

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności oraz politykę cookies aby dowiedzieć się więcej.

Akceptuję