$nbsp;

grafika

U.S. Air Force photo by Kemberly Groue

U.S. Air Force photo by Kemberly Groue

Szczepionka BCG (Bacillus Calmette-Guérin) powstała w latach 1920 i do tej pory pozostaje bardzo ważnym elementem profilaktyki ciężkich powikłań gruźlicy. Z danych pochodzących z WHO na świecie rocznie dokonuje się ok. 100 mln szczepień dzieci.

Wyniki nowego badania świadczą, że dzieci, które były szczepione pozostają pod ochroną co najmniej przez 20 lat.

W badaniu wzięło udział więcej niż 1 500 osób spośród których 677 kiedykolwiek chorowało na gruźlicę natomiast 1170 pozostało w grupie kontrolnej. Naukowcom udało się ocenić zależność pomiędzy szczepieniem a przypadkami zachorowania, jak również poziom ryzyka zachorowania w wybranych grupach wiekowych. Informacje otrzymane od osób kiedykolwiek chorujących na gruźlice porównali z grupą kontrolną. Wyniki wskazują na to, że u 50% osób, którzy byli szczepieni przeciwko gruźlicy efekt ochronny był na stałym poziomie przez pierwsze 20 lat i później zaczął stopniowo maleć. Co wskazuje na to, że efektywność szczepionki jest znacząco większa niż uważano do tych czas.

Naukowcy zapewniają, że uzyskane wyniki są kolejnym dowodem na to, że warto stosować szczepionkę BCG.

Zachęcamy do zapoznania się z oryginalnym artykułem z International Journal of Epidemiology.

article next
Następny
article prev
Poprzedni

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności oraz politykę cookies aby dowiedzieć się więcej.

Akceptuję