$nbsp;

grafika

Mało kto zastanawiał się, dlaczego człowiek żyje dłużej niż np. mysz. Przedstawiciele Homo sapiens są stosunkowo wielkimi ssakami, natomiast wszyscy dokładnie wiemy, że długość życia ssaków jest ściśle powiązana z ich masą ciała. Im ssak ma większą masę, tym dłużej żyje. Zastanawiający zatem jest fakt, że długość życia człowieka jest większa od innych ssaków o tej samej lub podobnej masie ciała (np. niektóre gatunki małp). A więc co jest powodem?

Odpowiedzieć na to pytanie postarał się zespół naukowców Pana Viktora Korolchuka z Newcastle University (Wielka Brytania). Artykuł został opublikowany w czasopiśmie Nature.

W centrum zainteresowania biologów molekularnych był proces Autofagii (autofagocytoza) – proces kataboliczny polegający na trawieniu przez komórkę obumarłych lub uszkodzonych elementów jej struktury (Wiki). Współcześni naukowcy już dawno zrozumieli, że ten proces odgrywa ważną rolę w ochronie komórek przed stresem, gdzie jako stres należy rozumieć gromadzenie się wewnątrz komórek różnego rodzaju utleniaczy lub innych ”agresywnych” cząsteczek, które mogą doprowadzać do uszkodzenia innych składników komórkowych.

Naukowcy zwrócili uwagę na gen p62, który jest zaangażowany w proces autofagii. Uszkodzenia w tym genie mogą skutkować rozwojem np. stwardnienia zanikowego bocznego. Ponadto zauważono, że gen p62 może odgrywać ważną rolę w przeżywalności komórek nerwowych mózgu.

Podczas badań na muszkach owocowych naukowcy dowiedzieli się, że gen p62 jest ’’czujnikiem tlenu’’ jak również pełni rolę ”przycisku start”, który rozpoczyna proces ”zbierania śmieci” oraz jego przetwarzania w lizosomach. Ponadto zauważono, że u muszek u których doszło do wklonowania genu p62 długość życia znacząco się wydłużyła. Naukowcy twierdzą, że w przypadku ludzi gen p62 silniej reaguje na wzrost i spadek stężenia „agresywnych” cząsteczek, co według naukowców świadczy o przedłużeniu życia u ludzi.

article next
Następny
article prev
Poprzedni

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności oraz politykę cookies aby dowiedzieć się więcej.

Akceptuję