$nbsp;

grafika

Depresja kliniczna jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych zaburzeń psychicznych na świecie. Światowa Organizacja Zdrowia (ang. World Health Organization) oszacowuje, że obecnie ok. 300 mln ludzi cierpi na depresję. Ponadto, diagnostyka tego schorzenia jest bardzo skomplikowana.

Jednym z narzędzi pozwalającym na wykrycie tego typu zaburzeń są kwestionariusze, za pomocą których pacjenci oceniają intensywność symptomów np. Skala Samooceny Lęku Zunga (ang. Zung Self-rating Anxiety Scale). Dzięki takim kwestionariuszom lekarz psychiatra jest w stanie prześledzić stan pacjenta.

Naukowcy z Uniwersytetu Harvard (ang. Harvard University) oraz Uniwersytetu w Vermoncie (ang. University of Vermont) zaprezentowali algorytm, który jest w stanie zidentyfikować depresję z 70 % prawdopodobieństwem, co znacząco polepsza wyniki lekarzy, którzy wykrywają depresje tylko w 42 przypadkach na 100. W tym badaniu przeanalizowano 43950 zdjęć ze 166 profilów z aplikacji Instagram, z których u 71 uczestników już kiedykolwiek była wykryta depresja. Pozostali uczestnicy stanowili grupę kontrolną.

Analiza zdjęć wykazała, że osoby, które są skłonne ku depresji częściej stosują niebieskie oraz szare odcienie, niż grupa kontrolna. Ogólna kolorystyka zdjęć tych osób była ciemniejsza. Ponadto, na zdjęciach u osób z kiedykolwiek wykrytym zachorowaniem częściej pojawiały się twarze, ale średnia liczba osób na każdym zdjęciu była niższa. Zdaniem badaczy jednym z powodów jest to, że podczas depresji dochodzi do zmniejszenia kontaktów społecznych.

Następnie, żeby ocenić efektywność algorytmu zaproszono ochotników, którzy ocenili niektóre ze zbadanych zdjęć. Zdjęcia osób, których dotknęła depresja częściej były bardziej smutne niż szczęśliwe. Jednak ochotnicy gorzej radzą sobie z identyfikacją depresji w porównaniu do algorytmu.

Dzięki takim technologiom naukowcy planują obniżyć liczbę błędnych rozpoznań. 

Zachęcamy do zapoznania się z oryginalnym artykułem.

article next
Następny
article prev
Poprzedni

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności oraz politykę cookies aby dowiedzieć się więcej.

Akceptuję