$nbsp;

grafika

Firma farmaceutyczna Celon Pharma przy współfinansowaniu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozpoczyna badanie kliniczne I fazy S-Ketaminy w celu zbadania jej właściwości pod kątem leczenia depresji lekoopornej.

S-Ketamina jest enancjomerem ketaminy i będzie podawana w postaci wziewnej, dzięki czemu dojdzie do ominięcia tzw. efektu pierwszego przejścia (Wiki. - kiedy substancja podana doustnie dostaje się do krwiobiegu (z reguły) niemal wyłącznie przez układ krążenia wrotnego, przez co cała wchłonięta dawka specyfiku przechodzi najpierw przez wątrobę. Tam leki są poddawane działaniu enzymów wątrobowych i metabolizowane. Im szybszy jest ten metabolizm, tym niższa biodostępność danego leku) przez co, biodostępność leku będzie dość wysoka.

Jak wiadomo, badania kliniczne fazy I są obarczone wysokim ryzykiem niepowodzenia, niemniej jednak w przypadku otrzymania pozytywnych wyników badań klinicznych nowy lek może pomóc osobom chorującym na depresję lekooporną.

article next
Następny
article prev
Poprzedni

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności oraz politykę cookies aby dowiedzieć się więcej.

Akceptuję