$nbsp;

grafika

Drobne nanocząsteczki, które dzięki zdolnościom motorycznym są wstanie kręcić się wokół swojej osi z prędkością ok. 2-3 mln obrotów na minutę w ten sposób perforując błonę komórkową doprowadzając do zniszczenia komórek nowotworowych.

Dr Robert Pal powiedział: „Zmierzamy w kierunku realizacji naszych ambicji, aby móc używać cząsteczki aktywowane światłem do celowania w komórki nowotworowe, takie jak nowotwory sutka oraz czerniaki skóry, w tym takie, które są oporne na istniejące chemioterapie”.

Ponadto, nanocząsteczki zostały zaprojektowane w ten sposób, że są zdolne do pozostawania na błonie komórkowej przed długi czas nie powodując żadnych uszkodzeń. Dopiero po aktywacji przez światło UV dochodzi do ich uruchamiania.

Obecnie naukowcy testują swój pomysł na drobnoustrojach, ale niedługo mają zamiar rozpocząć badania na gryzoniach.

Miejmy nadzieje, że powyżej opisane cząsteczki będą miały zastosowanie w innowacyjnej medycynie, ponieważ ich wykorzystanie może znacząco polepszyć przeżywalność pacjentów cierpiących na choroby nowotworowe. 

Więcej szczegółów znajdą Państwo w oryginalnym artykule.

article next
Następny
article prev
Poprzedni

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności oraz politykę cookies aby dowiedzieć się więcej.

Akceptuję