$nbsp;

grafika

Choroba Alzheimera (ang. Alzheimer's disease) uważana jest za najbardziej rozpowszechnioną formę demencji. Z danych pochodzących z WHO (ang. World Health Organisation) w 2015 roku stwierdzono, że około 30 mln ludzi na całym świecie choruje na Alzheimera.

Autorom nowego badania udało się stwierdzić obecność choroby Alzheimera w mózgach szympansów. Naukowcy przeanalizowali pośmiertnie 20 mózgów starszych małp w wieku od 37 do 62 lat. Średnio szympansy żyją 33 – 37 lat, a w niewoli długość ich życia wydłuża się do nawet 70 lat.

Kluczową cechą choroby Alzheimera u ludzi jest pojawienie się i gromadzenie się amyloidów, doprowadzając do powstania tzw. płytek starczych oraz splątek neurofibrylarnych. Analiza mózgów szympansów potwierdziła u 12 z 20 małp obecność amyloidów, płytek starczych oraz splątek neurofibrylarnych.

Z pewnością nie można stwierdzić, czy powyżej wymienione struktury w jakiś sposób wpływają na kognitywne zdolności małp, jak to jest u ludzi. Podczas życia szympansów nie przeprowadzano żadnych wyspecjalizowanych testów w tym celu. Niemniej jednak dalsze badania mózgu zwierząt mogą pomoc potwierdzić lub zaprzeczyć hipotezę, która twierdzi, że amyloidy oraz splątki neurofibrylarne nie są przyczyną tylko „efektem ubocznym” zachorowania.

article next
Następny
article prev
Poprzedni

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności oraz politykę cookies aby dowiedzieć się więcej.

Akceptuję